Robot sprzątający

Jak wybrać idealny robot sprzątający? – Poradnik dla każdego


Chociaż odkurzacze-roboty są dostępne na rynku od kilku lat, a ich ceny wciąż nie należą do najtańszych, nadal wzbudzają ciekawość. Ich funkcjonalność polega głównie na prostym codziennym czyszczeniu podłóg wyłożonych kafelkami lub parkietem, dzięki czemu można oszczędzić sporo czasu na porządki domowe.

Dlatego też urządzenia te nie mogą być traktowane jako substytut dobrego odkurzacza, a jedynie jako jego uzupełnienie. Jeśli zdecydujesz się na jego zakup, na co powinieneś zwrócić uwagę?

Jak działają roboty sprzątające?

Odkurzacze-roboty, zaprojektowane do całkowicie samodzielnego sprzątania domu, są sprzedawane na rynku w różnych modelach, z których każdy jest przeznaczony do określonego celu lub powierzchni. Niektóre z nich można zaprogramować na określony czas, a inne mogą być nawet obsługiwane zdalnie za pomocą pilota lub aplikacji pobranej bezpośrednio na smartfona. Niektóre z nich są również przeznaczone dla osób posiadających zwierzęta w domu, które poszukują konkretnego produktu.

Jeśli szukasz idealnego robota sprzątającego, sprawdź nasz ranking robotów sprzątających, w którym znajdziesz najlepsze urządzenia.

Po zaprogramowaniu i uruchomieniu robot odkurzający sprząta część domu lub całą powierzchnię, zbierając w zbiorniku kurz, brud, sierść zwierząt domowych i okruchy.

Ma długą żywotność, ponieważ jest wykonany z wysokiej jakości materiałów i zasilany bateriami.

Ważne kryteria wyboru odkurzacza automatycznego
Ale jakie są decydujące czynniki przy podejmowaniu decyzji o zakupie odkurzacza-robota? Jakie cechy należy wziąć pod uwagę, aby dokonać wyboru?

Siła ssania

Główną cechą, która sprawia, że czyszczenie tych urządzeń jest nieskuteczne, jest ich niska siła ssania: dlatego warto wybierać modele wyposażone w obrotową szczotkę umieszczoną w pobliżu głównego otworu ssącego. Małe szczotki boczne są również przydatne do zbierania kurzu wokół robota i spychania go pod urządzenie, chociaż niektóre z nich mają tendencję do skręcania się podczas użytkowania, co zmniejsza ich skuteczność. Najlepiej, gdy włosie jest dokładnie oddzielone plastikowymi osłonkami, choć nie gwarantują one, że skutecznie dotrą do takich miejsc, jak narożniki ścian.

Design i funkcjonalność

Wyboru odkurzacza dokonujemy nie tylko z uwagi na jego wygląd, ale przede wszystkim z uwagi na praktyczne zastosowania. Im bardziej robot ma okrągły kształt, tym mniej będzie w stanie dotrzeć do punktów krytycznych, dlatego przy wyborze preferowane są modele o bardziej kwadratowym kształcie, nawet jeśli często jest to nie tylko kwestia kształtu, ale także obecności lub braku obrotowych szczotek; okrągłe odkurzacze z obrotowymi szczotkami mogą osiągać lepsze wyniki niż kwadratowe.

Inną cechą związaną z konstrukcją jest wysokość robota: wysoka jednostka może napotkać więcej przeszkód w domu pełnym mebli, podczas gdy niski model będzie w stanie łatwiej przejść pod kanapami lub innymi meblami.

Po wybraniu kształtu w zależności od struktury domu, wśród funkcji, które należy rozważyć, rozważając zakup robota, znajdują się przede wszystkim:

Tryb pracy. Robot może wykonywać różne rodzaje ruchów podczas sprzątania: w niektórych modelach dostępnych na rynku można wybierać pomiędzy różnymi trybami pracy, a w innych istnieje możliwość mycia podłóg, jak również odkurzania zanieczyszczeń.
W szczególności istnieją różne kombinacje następujących funkcji robota:

  • odciąg pyłów podłogowych
  • czyszczenie na sucho: robot jest wyposażony w jednorazową lub nadającą się do prania ściereczkę (zwykle z mikrofibry), która jest nakładana pod robotem i zatrzymuje kurz podczas przechodzenia przez nią.
  • mopowanie: ściereczka jest zwilżana wodą z detergentem, która jest umieszczona w specjalnym zbiorniku wewnątrz robota. W tym przypadku waga robota będzie większa, a czas pracy baterii krótszy w porównaniu z robotem, który tylko usuwa kurz: jeśli chcesz umyć duże pomieszczenie, zajmie to więcej czasu, ponieważ robot będzie musiał ponownie naładować baterię. Po rozprowadzeniu wody z detergentem robot pociera mopem o podłogę, aby uzyskać głębsze czyszczenie.

Niektóre roboty posiadają również funkcję suszenia, dzięki czemu nie trzeba czekać, aż podłoga sama wyschnie.
Jak wspomniano, istnieją roboty, które mają różne kombinacje wymienionych powyżej funkcji: roboty, które tylko odkurzają, inne, które tylko sprzątają na sucho, inne, które myją wodą, a jeszcze inne, które odkurzają, a następnie myją. Oczywiście, im bardziej skomplikowana budowa, tym większe zużycie energii (i zazwyczaj koszty), a zatem tym mniejsza autonomia robota.

  • Zaprogramowany start. Innym ciekawym aspektem jest funkcja, która daje możliwość obsługi urządzenia zdalnie lub zgodnie z naszymi potrzebami.
  • Zdalne uruchamianie. Niektóre modele mogą być aktywowane zdalnie za pomocą odpowiedniej aplikacji.
  • Omijanie przeszkód. W zależności od rodzaju czujnika, roboty posiadają system, który może omijać przeszkody.
  • Czujniki zapobiegające przechyłowi i upadkowi. Bardzo ciekawa funkcja dla tych, którzy mają dom ze schodami, ponieważ robot rozpoznaje różnicę poziomów i nie spada.
  • Czujniki dywanowe. W niektórych modelach wykrywają one dywan i omijają go lub odpowiednio czyszczą.
  • Automatyczne ładowanie. Funkcja, dzięki której roboty autonomicznie udają się do swojej bazy ładującej, ostrzegając użytkownika o zbliżającym się wyczerpaniu baterii.
  • Mapowanie. Jest to funkcja najbardziej zaawansowanych technologicznie modeli, które posiadają system mapowania przestrzeni, optymalizując w ten sposób pracę. Należy jednak pamiętać, że funkcja ta, podobnie jak inne funkcje IoT (Internet of Things), naraża robota na pewne zagrożenia informatyczne, zwłaszcza jeśli przechowuje on dane na scentralizowanych serwerach przy użyciu protokołów komunikacyjnych, które nie są odpowiednio zabezpieczone.
  • Pojemność i właściwości zbiornika w dużym stopniu decydują o możliwościach odkurzacza-robota: przed zakupem warto więc wziąć pod uwagę, że roboty mają zbiorniki o raczej ograniczonej pojemności. Ważne jest również sprawdzenie sposobu otwierania zbiornika na kurz: niektóre modele mają bardzo wygodny system, który umożliwia łatwe wyjęcie całego zbiornika i szczotki w jednym bloku, podczas gdy inne modele wymagają wyjęcia kilku części oddzielnie.
  • Autonomia. Zwróć uwagę na autonomię tych robotów – biorąc pod uwagę ich niską ogólną wydajność sprzątania, im więcej czasu spędzają na poruszaniu się po pomieszczeniu, tym większe prawdopodobieństwo, że będą kilkakrotnie przejeżdżać przez ten sam obszar, co zwiększy ich skuteczność sprzątania.

Istotny jest również czas ładowania, który jest dość długi, choć na rynku dostępne są modele, które ograniczają czas ładowania do około jednej godziny, co umożliwia sprzątanie całego domu podczas jednej sesji.

Sprawdź, jaką pralkę kupić.

Należy również pamiętać, że baterie litowe montowane w tych odkurzaczach mają duży wpływ na środowisko i społeczeństwo, zwłaszcza w fazie wydobycia surowców i ich utylizacji. Jest to również rzadki materiał na Ziemi, którego eksploatacja w ostatnich latach wzrasta ze względu na wzrost jego zastosowania w elektronice (jest on zazwyczaj wykorzystywany w bateriach różnych produktów, od telefonów komórkowych po samochody, w tym w odkurzaczach bezprzewodowych i robotach).

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *