Jak wybrać laptopa

Jak wybrać i kupić idealnego laptopa w 2024 roku

Wybór notebooka w 2024 roku może wydawać się łatwiejszy niż jeszcze kilka lat temu, ponieważ obecnie bardzo trudno jest znaleźć słabo działający laptop od razu po wyjęciu z pudełka. Rzeczywistość jest jednak inna – rynek jest pełen niemal identycznych laptopów, a poruszanie się wśród procesorów, skrótów, pamięci RAM, pamięci wewnętrznej i rozmiarów wyświetlaczy nie jest łatwe.

Do tego dochodzi jeszcze czynnik finansowy. Zwykle pojawia się pytanie, jakie parametry powinien mieć notebook za kwotę, którą chcesz wydać. Następnie użytkownik zaczyna porównywać różne modele, specyfikacje, systemy operacyjne, oferty i stosunek jakości do ceny. Nie poprzestając na tym, jedną z wątpliwości kupujących jest trwałość notebooka, który zamierzają kupić. Z tych względów istotne jest, aby mieć jasność co do tego, jak wybrać notebook w 2024 roku.

Jak wybrać notebooka – wymagania

Zanim przejdziemy do najtrudniejszej części wyboru najlepszych notebooków, należy pamiętać o tym, do jakich celów będzie wykorzystywany nowy laptop. Wiedza o tym, czego dokładnie oczekujesz od swojego przyszłego notebooka, jest ważnym czynnikiem przy wyborze odpowiedniej ceny za odpowiednią specyfikację.

Jeżeli chcesz zapoznać się z dobrymi laptopami w 2024 roku, sprawdź nasz ranking laptopów.

Jeśli jesteś studentem, nie chcesz wydawać zbyt wiele na nowego notebooka i nie potrzebujesz oszałamiających specyfikacji, zwłaszcza jeśli chcesz, aby służył do zapisywania i odczytywania plików PDF. Wybór może jednak zależeć od różnych czynników. Potrzebujesz notebooka do szkoły lub na uczelnię? Czy potrzebujesz laptopa zarówno do nauki, jak i rozrywki? Czy nowy notebook to inwestycja w przyszłą pracę? Aby odpowiedzieć na niektóre z tych pytań, przygotowaliśmy przewodnik po najlepszych notebookach do nauki.

Z drugiej strony, jeśli jesteś osobą pracującą, Twoje potrzeby znacznie się zwiększają. Ponownie, przygotowaliśmy już szczegółowe zestawienie najlepszych notebooków do pracy, ale oczywiste jest, że należy podać tutaj dwie ogólne wskazówki dotyczące wyboru notebooków do swoich potrzeb. Jeśli wykonujesz głównie pracę biurową, nie musisz wydawać dużo na nowy laptop, nie potrzebujesz zbyt wiele sprzętu. Z drugiej strony, jeśli zajmujesz się grafiką, edycją wideo lub projektowaniem, warto wybrać maszyny o dużej mocy obliczeniowej.

Mając na uwadze swoje potrzeby, niezależnie od tego, czy są one związane z pracą, czy nie, o wiele łatwiej będzie ustalić budżet na nowego notebooka. Po ustaleniu budżetu można wreszcie wkroczyć w gąszcz ofert, specyfikacji technicznych, skrótów i wielu mylących szczegółów.

Jak wybrać notebooka – na co zwrócić uwagę?

Wybierając nowy notebook, warto zapoznać się z arkuszem danych. Powiedzmy sobie jasno: przesadnie rozbudowane specyfikacje nie czynią laptopa dobrym. Sprzęt to nie wszystko – potrzebna jest optymalizacja oprogramowania. Ważne jest jednak, aby starannie wybrać fundamenty notebooka. Najważniejszymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze notebooka, są:

  • Wyświetlacz
  • Procesor
  • RAM
  • Pamięć wewnętrzna
  • Klawiatura i touchpad
  • Zestawy portów

Wyświetlacz jest zbyt często niedoceniany przez tych, którzy chcą kupić nowy notebook. Wyświetlacz to część notebooka, na którą patrzymy najczęściej – to na nim wyświetlany jest system operacyjny. Dobry wyświetlacz umożliwia konsultowanie się z użytkownikiem w każdych warunkach oświetleniowych i środowiskowych. Dostępne są wyświetlacze błyszczące i matowe. Dostępne są wyświetlacze TN, LCD, IPS i OLED o dołączonych rozdzielczościach HD, FullHD i 4K. Zmieniają się również współczynniki proporcji. Istnieją klasyczne wyświetlacze 16:9, które lepiej nadają się do multimediów, oraz wyświetlacze 3:2, które są idealne do pracy i przeglądania dokumentów.

Kolejnym ważnym czynnikiem decydującym o wyborze wyświetlacza jest przekątna. Pomyśleliśmy, że podzielimy się dwoma przewodnikami po najlepszych notebookach 13- i 15-calowych, czyli dwóch najpopularniejszych rozmiarach. Aby nieco rozjaśnić sytuację, pozostawiamy kilka podstawowych specyfikacji dotyczących wyboru monitora do notebooka. Jeśli chcesz kupić coś taniego, postaraj się przynajmniej o wyświetlacz o rozdzielczości FullHD z technologią IPS. Z drugiej strony, jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej, jeśli chodzi o nowy wyświetlacz do notebooka, wybierz bezramkowy ekran OLED o rozdzielczości 4K.

Odkładając na bok wyświetlacz, czas skupić się na procesorze. Większość procesorów w notebookach pochodzi od firmy Intel i w tym dziale wybraliśmy najlepsze notebooki z procesorami Intel Core. Jednak od kilku lat wybór nie jest już ograniczony do jednego producenta procesorów, ponieważ firma AMD powróciła do łask, a my skupimy się na najlepszych notebookach z procesorem ADM Ryzen.
Rodzina procesorów firmy Intel dzieli się na Core i3, Core i5 i Core i7. Z kolei procesory Core są podzielone na akronimy odpowiadające mocy, jaką są w stanie dostarczyć, ale nie będziemy tutaj wchodzić w zbyt wiele szczegółów. Procesory ADM Ryzen są również podzielone na Ryzen 3, Ryzen 5 i Ryzen 7. Zarówno w przypadku Intela, jak i AMD procesory klasy podstawowej to Core i3 i Ryzen 3. Jeśli chodzi o moc, w średnim i wysokim przedziale cenowym znajdują się Core i5 i Ryzen 5, a na samym szczycie – Core i7 i Ryzen 7. Nie zalecamy wybierania rozwiązań z najniższej półki (jeśli nie chcesz wydać zbyt wiele, te również są w porządku), ale zawsze wybieraj przynajmniej procesory Core i5 lub Ryzen 5, które zaspokoją większość potrzeb zarówno z biznesowego, jak i osobistego punktu widzenia. Jeśli nie chcesz z niczego rezygnować, jasne jest, że powinieneś sięgnąć po topowe procesory Core i7 i Ryzen 7, ale rób to tylko wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujesz.

Rozdział trzeci, Pamięć RAM. Spójrzmy prawdzie w oczy, notebooki nawet z „tylko” 4 GB pamięci RAM do podstawowych operacji lub jeśli wiesz, jak dobrze korzystać z laptopa, mogą być wystarczające. Nie są one zalecane, ale mogą wystarczyć, jeśli nie masz dużych wymagań i jeśli Twój budżet jest ograniczony. Ogólnym zaleceniem jest wybranie co najmniej 8 GB pamięci RAM. Niektóre notebooki oferują także możliwość rozszerzenia dostępnej pamięci RAM, ale to właśnie te z wyższej półki będą prawdopodobnie miały już 16 lub więcej GB pamięci RAM.

Należy również zwrócić uwagę na pamięć wewnętrzną. Przy zakupie nowego notebooka należy pamiętać, aby unikać klasycznych dysków twardych. Dyski twarde są powolne i podatne na zużycie, więc jeśli znajdziesz notebook z dużym dyskiem twardym 1 TB, nie bierz go pod uwagę. Choć coraz rzadziej w nowoczesnych notebookach można spotkać wyłącznie dyski twarde, jest to zasada, którą zawsze warto podkreślać. W każdym notebooku, nawet w tych tanich, należy dążyć do zastosowania modułu SSD. Dyski SSD są znacznie szybsze w odczycie i zapisie niż klasyczne dyski HDD, co oznacza, że cały system operacyjny będzie reagował znacznie szybciej.

W niektórych przypadkach możliwe jest znalezienie dysku twardego połączonego z modułem SSD – w takim przypadku wybór ten może być rozsądny. Zazwyczaj w takiej kombinacji system operacyjny jest instalowany na module SSD, a mniej ważne pliki mogą być przechowywane na dysku HDD. Rada jest następująca: nawet w niskiej cenie należy obowiązkowo wybrać dysk SSD, jest to inwestycja w przyszłą trwałość laptopa i jego wydajność. Zalecana wielkość pamięci wynosi co najmniej 256 GB.

Jak wybrać laptopa? – oprogramowanie

Dla wielu osób wybór oprogramowania może wydawać się banalnie prosty, dla innych – nie. Rynek konsumencki jest zdominowany przez system Windows, który jest niemal obowiązkowym wyborem, jeśli nie spojrzeć na ofertę Apple z systemem macOS. W rzeczywistości istnieją dwie inne opcje, które mogą być dobrym pomysłem dla tych, którzy mają jasną wizję tego, co zrobić ze swoim notebookiem.

Wybierając nowy notebook, na pewno zetknąłeś się z systemem operacyjnym Windows. Jest to najsłynniejszy system operacyjny na świecie, zalecany przez większość ludzi. Każdy wie, jak używać notebooka z systemem Windows, który w najnowszych wersjach został tak udoskonalony, że zapomniano o wielkich, historycznych problemach, które nękały starsze wersje. Oczywiście, nadal jest to trochę zagmatwane, nadal są rzeczy, które można by rozwiązać lepiej, ale wybór notebooka z systemem Windows jest jak powrót do domu po długiej podróży.

System MacOS jest zalecany dla tych, którzy mają już iPhone’a, iPada lub tych, którzy chcą dołączyć do słynnego ekosystemu Apple, którego tak wielu może im tylko pozazdrościć. Wybór komputera Macbook z systemem MacOS jest dobrym wyborem ze względu na łatwość obsługi i stabilność systemu. System operacyjny ma oczywiście swoje ograniczenia. Osoby korzystające z systemu Windows będą musiały się trochę podszkolić.

Dostępny jest także Chrome OS, system operacyjny firmy Google oparty na chmurze. Nie należy go polecać wszystkim, ale Chrome OS jest coraz popularniejszy w sektorze edukacyjnym i nie tylko. Jeśli Twój nowy notebook ma służyć tylko do surfowania po sieci i niewiele więcej, Chrome OS może być bardzo ekonomicznym wyborem. Od pewnego czasu firma Google rozszerzyła obsługę aplikacji dla systemu Android także na system Chrome OS, aby maksymalnie zwiększyć możliwości ich wykorzystania.

Jeśli wspominamy o Linuksie i nie brzmi to dla Ciebie nowatorsko, to wiesz, jakie możliwości ma dystrybucja taka jak Ubuntu. W żadnym wypadku nie jest on zalecany dla odbiorców indywidualnych, choćby dlatego, że na rynku nie ma notebooków z zainstalowaną dystrybucją Linuksa. Istnieją jednak notebooki sprzedawane bez systemu operacyjnego, niektóre z tych laptopów są bardzo dobrej jakości od MSI i jeśli wiesz, jak dostać je w swoje ręce, mogą dać Ci wiele satysfakcji.

Jak zatem wybrać perfekcyjnego notebooka?

Jeśli po tym wszystkim nadal nie jesteś pewien, jak wybrać notebooka, spróbujmy przedstawić Ci kilka przydatnych informacji na temat najlepszych marek, na których warto się skupić. Znajdziesz tu wyłącznie marki notebooków oferujące aktualne produkty i solidną wydajność. Nie lekceważ czynnika bezpieczeństwa – nie znajdziesz tanich marek, które nie gwarantują aktualizacji zabezpieczeń lub przywiązują niewielką wagę do trwałości swoich laptopów.

Najlepsze notebooki Huawei: Firma Huawei od niedawna jest obecna na rynku notebooków i już zdobyła uznanie dzięki wysokiej jakości notebookom oferowanym w konkurencyjnej, w niektórych przypadkach, cenie. Marka ta potrafi konstruować urządzenia o wyrafinowanym wzornictwie i pewnych szczególnych cechach, które wyróżniają laptopy Huawei spośród innych.

Najlepsze notebooki Dell: Dell to historyczna marka, jedna z tych, które zapisały się na rynku notebooków nie tylko w branży komputerowej, ale także w sektorze biznesowym. Udało się to dzięki produktom o przekonujących parametrach oraz eleganckim i trwałym wzornictwie. Nie jest łatwo zostać jedną z najlepszych marek w świecie notebooków biznesowych, ale jakość produktów firmy Dell jest bardzo wysoka.

Najlepsze notebooki firmy Microsoft: dla miłośników systemu operacyjnego Windows świadomość, że firma Microsoft od kilku lat oferuje laptopy zaprojektowane i skonstruowane we własnym zakresie, jest marzeniem. Notebooki firmy Microsoft są najlepsze dla tych, którzy szukają najlepszych wrażeń z pracy w systemie Windows.

Najlepsze notebooki Lenovo: we Włoszech laptopy Lenovo nie są tak rozpowszechnione, a szkoda. Marka ta jest ważnym kolosem na rynku komputerów osobistych i notebooków, więc wybór notebooka Lenovo to zdecydowanie mądry wybór, wręcz wybór dla koneserów.

Najlepsze notebooki MSI: Wszyscy fani świata gier znają jakość produktów MSI, laptopów o niemalże ręcznym wykonaniu. Notebooki MSI są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy kochają dbałość o szczegóły, których ekscytuje system chłodzenia i którzy są zdumieni tym, jak wiele mocy można upakować w notebooku.

Najlepsze notebooki Acer: Acer to dobrze znana marka, jeden z tych producentów laptopów, który nie zaniedbuje żadnego segmentu rynku, starając się zaoferować notebooka odpowiadającego wszelkim potrzebom i w każdym przedziale cenowym, nawet w świecie gier.

Najlepsze notebooki Asus: Asus jest bardzo dobrze znaną marką na rynku notebooków, szczególnie ze względu na to, że wprowadziła na rynek wiele rozwiązań z najniższej półki. W ciągu ostatnich kilku lat producent porzucił jednak tanie produkty i przechodzi na wyższy poziom cenowy.

Najlepsze notebooki HP: Laptopy HP we Włoszech są bardzo popularne, można je znaleźć wszędzie, w każdym sklepie i we wszystkich sklepach internetowych. Notebooki oferowane przez HP są liczne i na każdą kieszeń, ale z tego powodu niełatwo jest wybrać jeden z nich.

Najlepszy Chromebook: Firma Google postanowiła oficjalnie wprowadzić do Włoch rodzinę notebooków z systemem Chrome OS, czyli słynny Chromebook. Oto najlepsze z nich.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *