Zakup używanego smartfona

Jak kupić używany smartfon? – na co zwrócić uwagę?

Zakup używanego urządzenia z systemem Android lub telefonu iPhone może być niezłą okazją, ale przed dokonaniem zakupu najlepiej jest przeprowadzić dokładną kontrolę kupowanego sprzętu. Powinieneś zatem dokładnie zastanowić się, czy jesteś zainteresowany kupnem używanego smartfona? Niezależnie od tego, czy jest to telefon iPhone, czy z systemem Android, przed dokonaniem zakupu należy sprawdzić kilka rzeczy. Jeśli używany telefon nie wykazuje większych oznak zużycia i jest sprawny, może to być dobry interes.

Jak kupić używany smartfon?

Pierwszą i najważniejszą kontrolą, jaką należy przeprowadzić, jest jakość obudowy. Jeśli nie przeprowadzimy tej kontroli, możemy mieć do czynienia z bardzo wadliwym aparatem lub kilkoma martwymi pikselami na ekranie. Ręczne sprawdzanie sprzętu może być bardzo czasochłonne, dlatego istnieje kilka aplikacji na systemy iOS i Android, które mogą to zrobić za nas. Do sprawdzania na telefonie iPhone używamy aplikacji ReGlobe. Ta bezpłatna aplikacja poprowadzi nas krok po kroku, a następnie przedstawi pełny raport. Na koniec kontroli zostanie również przedstawiony projekt ceny w zależności od stanu smartfona.

Jeśli kupowany przez nas smartfon to używany model z systemem Android, możemy polegać na aplikacji Doctor Plus. I pozwólmy mu przeprowadzić za nas niezbędne kontrole. Doktor Plus przetestuje m.in. zestaw słuchawkowy i mikrofon, żyroskop, czujnik zbliżeniowy i wyświetlacz. Ogólnie rzecz biorąc, jest to aplikacja bardzo łatwa w użyciu i nawet jeśli nie jesteś ekspertem, bardzo pomoże Ci w przyszłych zakupach.

Sprawdzanie kodu IMEI

Aby uniknąć porównywania używanych smartfonów, pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić, jest kod IMEI. Aby wykonać to sprawdzenie, musimy zadzwonić ze smartfona pod numer *#06#, a po uzyskaniu kodu musimy przejść na stronę główną witryny IMEI Checker i wprowadzić otrzymany kod. Jeśli smartfon znajduje się na czarnej liście, oznacza to, że został skradziony. Choć trzeba przyznać, że wiele kodów jest błędnie uznawanych za „czyste”, ponieważ zawiadomienie o skradzionym urządzeniu przychodzi niekiedy kilka dni po zgłoszeniu.

Sprawdź blokadę aktywacji

Konieczne jest sprawdzenie stanu blokady aktywacji, w przeciwnym razie korzystanie z osobistego identyfikatora może okazać się niemożliwe. W przypadku telefonu iPhone wystarczy przejść do usługi iCloud i wprowadzić kod IMEI. Zostanie wyświetlona informacja, czy funkcja Znajdź mój iPhone jest aktywna. Jeśli tak jest, należy poprosić sprzedawcę o dezaktywację. W systemie Android nie ma bezpośredniej metody sprawdzania, czy blokada jest aktywna. Możemy spróbować wprowadzić nasz identyfikator Google, jeśli nie jest to możliwe, blokada jest aktywna.

Sprawdzanie stanu gwarancji

Ta operacja jest związana z zakupem używanego telefonu iPhone. Aby sprawdzić stan gwarancji na telefon iPhone, wystarczy otworzyć stronę internetową firmy Apple. Tam wystarczy wpisać numer seryjny iPhone’a, aby sprawdzić stan gwarancji. W przypadku użytkowników systemu Android gwarancja wynosi zwykle dwa lata i można polegać na fakturze z kodem IMEI.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *