Zakup pralki

Jaką pralkę kupić? – na co zwrócić uwagę?

Twoja pralka zepsuła się po latach dobrego użytkowania, a może właśnie się przeprowadziłeś i po raz pierwszy musisz kupić nową? Poniżej przyjrzymy się wszystkim kryteriom, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze idealnej pralki. Duże sklepy sieciowe sprzedające tego rodzaju urządzenia są często pełne produktów, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne, i łatwo jest się rozproszyć lub pomylić w tak szerokim wyborze. Najlepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze przygotowanie się, dokładne określenie, czego potrzebujesz, ewentualnie sprawdzenie w Internecie na stronie wybranego sklepu, gdzie możesz wprowadzić wszystkie filtry i metody wyszukiwania, aby ograniczyć liczbę wyników do tych, które są dla Ciebie rzeczywiście przydatne. A jeśli nie chcesz kupować przez Internet, przyjdź do sklepu z dokładnym wyobrażeniem o produkcie, którego potrzebujesz.

Jeśli zastanawiasz się jaką pralkę kupić, sprawdź nasz ranking pralek, w którym przedstawiliśmy najlepsze urządzenia z ostatniego miesiąca.

Zobaczmy więc, na jakie cechy należy zwrócić uwagę przy wyborze pralki.

Rozmiar

Przestrzeń, jaką dysponujesz w swoim domu na pralkę, jest bez wątpienia najważniejszą cechą, jaką należy wziąć pod uwagę przy wyborze, ponieważ rozmiar znacznie ogranicza pole wyboru, zwłaszcza jeśli potrzebujesz pralki ładowanej od góry lub małej, takiej jak 33 cm. Z kolei klasyczne pralki mają zazwyczaj wymiary 60 x 60 cm i jeśli dysponujesz taką przestrzenią, możesz mieć znacznie większy wybór, ponieważ są to najczęściej produkowane pralki, w które firmy inwestują najwięcej w poprawę ich funkcji. Jednak w ostatnich latach, gdy mieszkania stają się coraz mniejsze i pojawia się potrzeba posiadania mniejszych, ale nadal funkcjonalnych urządzeń, producenci pralek wprowadzają na rynek bardzo funkcjonalne pralki z dużą różnorodnością programów, nawet w mniejszych rozmiarach.

Waga


Niezależnie od tego, czy jesteś dużą rodziną, czy osobą samotną, wybór odpowiedniej pralki również ma duże znaczenie. Istnieją różne rodzaje wsadu, który pralka może pomieścić w jednym czasie, od czego zależy wielkość bębna. W przeciwnym razie ryzykujesz, że za każdym razem będziesz mieć w połowie pustą pralkę lub, przeciwnie, będziesz musiał robić kilka prań dziennie, aby nadążyć z praniem i nie skończyć bez czystych ubrań. Przeciętnie pralki dostępne na rynku mają pojemność 7 kg na jedno pranie, ale oczywiście są też mniejsze (3, 5 kg) i większe.

Prędkość wirowania


W przypadku pralki domowej, w zależności od modeli dostępnych na rynku, średnia prędkość wirowania wynosi 1000/1200 obr. Jest to doskonała moc do prania domowego, więc jeśli nie ma się szczególnych potrzeb, warto wybrać jeden z tych modeli, które są najczęściej produkowane i mają niską cenę. Mniejsze modele dostępne na rynku mogą mieć mniejszą prędkość wirowania, około 800 obr/min, a inne, droższe, 1400 lub 1600 obr/min. Pamiętaj, że zawsze można zmniejszyć moc wirowania lub całkowicie ją wyłączyć w zależności od rodzaju prania i pranych ubrań, ale nie należy zwiększać jej powyżej maksymalnej liczby obrotów, dlatego wybierz pralkę z maksymalną mocą wirowania, jaką możesz wykorzystać.

Budżet

Oczywiste jest, że po określeniu podstawowych cech nowej pralki będziesz mieć krótką listę potencjalnych kandydatów w mniej lub bardziej szerokim przedziale cenowym. W tym miejscu warto przejrzeć listę w zależności od budżetu, jakim dysponujesz na zakup pralki. W wielu serwisach internetowych, zarówno sieciowych, jak i ogólnych, można zdecydować, w jakim przedziale cenowym mają być wyświetlane wyniki, a także zachować wszystkie inne wybrane wcześniej filtry, takie jak rozmiar, ciężar ładunku i prędkość wirowania. Pozwoli Ci to kontynuować wybór pralki, analizując różne funkcje i wszystkie dodatki, bez ryzyka, że pod koniec poszukiwań zrezygnujesz (a więc będziesz musiał zacząć wszystko od nowa) tylko dlatego, że wybrana pralka znacznie przekracza Twój budżet; łatwo jest bowiem dać się rozproszyć opisom i funkcjom, zapominając o cenie. Podejmując decyzję już teraz, można łatwo wybrać model najbardziej funkcjonalny dla swoich potrzeb i przystąpić do zakupu, nie tracąc niepotrzebnie czasu.

Systemy bezpieczeństwa
Obecnie wszystkie pralki dostępne na rynku są wyposażone w system blokady otwarcia podczas pracy, co jest bardzo przydatne, jeśli w domu są małe dzieci, a także jako podstawowy środek bezpieczeństwa dla pralki. Ale świat systemów bezpieczeństwa dla pralek nie kończy się na tym: istnieje wiele innych opcji, które należy rozważyć, decydując się na zakup nowej pralki.

Zapobieganie przepełnieniu: jest to system bezpieczeństwa, który monitoruje ilość wody wpływającej do urządzenia i wypływającej z niego, aby zapewnić osiągnięcie i przekroczenie jego maksymalnej pojemności.
Zabezpieczenie przed przeciekaniem: oprócz doskonałego uszczelnienia wokół otworu pralki ten system bezpieczeństwa uniemożliwia wodzie osiągnięcie poziomu, przy którym grozi jej wydostanie się z otworu pralki podczas pracy, co jest bardzo przydatne w przypadku awarii pralki, ponieważ zapewnia awaryjne odprowadzenie wody, jeśli jej poziom przekroczy dopuszczalny próg.
Anti-foam: jest to system zabezpieczający, który zapobiega tworzeniu się zbyt dużej ilości piany, a tym samym gromadzeniu się jej w bębnie pralki, co utrudnia płukanie, a tym samym pranie ubrań, które nie są idealnie czyste lub mają jeszcze ślady detergentu.
Zabezpieczenie przed dziećmi: wraz z blokadą bezpieczeństwa przy otwieraniu pralki jest to najważniejszy system bezpieczeństwa, który należy rozważyć, jeśli w domu są małe dzieci. Jest to system, który blokuje wszystkie przyciski podczas pracy, aby uniemożliwić ich przypadkowe naciśnięcie. Zazwyczaj istnieje kombinacja przycisków, które należy nacisnąć w przypadku konieczności odblokowania wszystkich przycisków podczas pracy urządzenia, na przykład w celu wstrzymania lub zatrzymania zmywania.


Klasa energooszczędności


Chociaż znalezienie na rynku pralek o bardzo niskiej klasie efektywności energetycznej jest prawie niemożliwe, ponieważ nie są one produkowane od dłuższego czasu, zawsze warto sprawdzić etykietę klasy efektywności energetycznej na każdej pralce wystawionej na sprzedaż. Etykieta ta jest łatwo rozpoznawalna i z pewnością znana wszystkim, zwłaszcza w ostatnich latach, gdy stała się obowiązkowym wyposażeniem wszystkich nowych urządzeń na rynku.

Jest to etykieta, która wskazuje klasę produktu, od A++ do D (niższe klasy są przestarzałe i nie są już dostępne na rynku, choć można je jeszcze mieć), a niektórzy producenci podają również procent oszczędności w porównaniu z tym samym modelem, ale o niższej klasie energooszczędności (np. 10 lub 20%).

W miarę możliwości zawsze warto wybierać pralki o najwyższej dostępnej klasie energooszczędności, co w połączeniu z przyzwyczajeniem do prania w niskich temperaturach oznacza mniejszy wpływ na środowisko i znaczne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną, ponieważ większe zużycie energii przez pralkę zależy od mocy potrzebnej do podgrzania wody do prania. Ponadto kilka modeli dostępnych na rynku może być zasilanych bezpośrednio gorącą wodą. Opcję tę należy rozważyć, gdy ciepła woda w domu jest wytwarzana z odnawialnego źródła energii, takiego jak kolektory słoneczne.

Płukanie

Jeśli to możliwe, wybierz pralkę z funkcją dodatkowego płukania, ponieważ płukanie jest najważniejszą częścią prania. Używanie mniejszej ilości detergentu ułatwia płukanie ubrań bez pozostałości, ale aby uniknąć gromadzenia się detergentu, dobrze jest mieć możliwość dodatkowego płukania, nawet jeśli zużywa ono więcej wody niż zwykłe pranie.

Funkcje dodatkowe

Zawsze sprawdzaj, czy pralki, które bierzesz pod uwagę, mają wszystkie programy, których oczekujesz od swojej nowej pralki: jeśli jesteś przyzwyczajony do częstego prania lub ubrania nie są szczególnie zabrudzone, dobrym pomysłem jest, aby pralka miała bardzo krótkie programy, nawet 15 lub 30 minutowe. Z drugiej strony, jeśli preferujesz długie, klasyczne programy prania, takie jak w przypadku bawełny, Twoja pralka powinna być wyposażona w programy Eco, które pozwalają oszczędzać energię i wodę, a jednocześnie gwarantują, że pranie jest dobrze wyprane. Inne ważne funkcje, w zależności od potrzeb użytkownika, to pranie poszczególnych rodzajów tkanin, takich jak kaszmir, jedwab, tkaniny sportowe, wełna lub pranie przypominające pranie ręczne. Ponadto dobrze jest wybrać pralkę, która w połączeniu z odpowiednim detergentem (a jest ich wiele na rynku) gwarantuje doskonałe rezultaty prania nawet w zimnej wodzie, co nie tylko pozwala zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko, ale także zminimalizować możliwość zniszczenia ubrań, zwłaszcza tych najbardziej delikatnych.

Cicha praca

Zwłaszcza jeśli pralka będzie znajdować się w pomieszczeniu o innym przeznaczeniu (łazienka lub kuchnia), jeśli mieszkanie jest małe lub jeśli masz zwyczaj robić pranie rano lub późno w nocy, dobrze jest rozważyć poziom hałasu nowej pralki. Większość pralek dostępnych na rynku ma natężenie wyjściowe około 100dbA, a więc jest cicha, ale niektóre mają specjalne programy do używania w nocy, a więc są cichsze, jeśli takie są Twoje potrzeby.

Pralko-suszarka

Jeśli potrzebujesz również suszarki bębnowej ze względu na ograniczoną przestrzeń do wieszania ubrań, szczególnie zimną lub deszczową pogodę, albo ze względu na zwykłą wygodę, ale nie masz możliwości lub miejsca, aby ją mieć, najlepszym rozwiązaniem jest pralko-suszarka, czyli urządzenie łączące w jednym produkcie pralkę i suszarkę bębnową, w którym często możliwe jest pranie i suszenie w trybie ciągłym, wybierając na początku procesu tylko jeden program. Należy jednak pamiętać, że programy prania w pralko-suszarce są na ogół mniej liczne i mniej zróżnicowane niż w przypadku pralki. Do dyspozycji będą więc programy podstawowe i niewiele więcej, a z niektórych funkcji trzeba będzie zrezygnować, np. z programów do prania określonych lub szczególnie delikatnych tkanin. Ponadto w pralko-suszarkach maksymalny wsad do prania jest większy niż maksymalny wsad do suszenia. W rzeczywistości w programach ciągłych całkowity załadunek wprowadzony na początku musi być mniejszy niż maksymalny załadunek urządzenia dla samej pralki. Wreszcie, nie będzie można wkładać szczególnie delikatnej odzieży do pralki z suszarką bębnową, ponieważ pralko-suszarka musi wirować, a następnie suszyć w sposób ciągły, co najmniej z prędkością 1000 obr/min, która może zniszczyć niektóre delikatne ubrania i jest absolutnie nieodpowiednia na przykład dla jedwabiu.

Silnik

Wiele pralek dostępnych obecnie na rynku jest wyposażonych w silnik inwerterowy, czyli szczególną technologię, która zapewnia pralce większą stabilność i ciszę podczas pracy (koniec z pralkami, które „chodzą” podczas wirowania dywanów), a także gwarantuje oszczędność co najmniej 20% w porównaniu z tym samym modelem pralki, ale wyprodukowanym przy użyciu tradycyjnego silnika. Cena początkowa będzie wyższa, ponieważ silnik inwerterowy jest nadal postrzegany jako opcja dodatkowa, ale w dłuższej perspektywie będzie to dobrze zamortyzowana inwestycja, która zwróci się zarówno dzięki praktyczności, jak i oszczędnościom na rachunkach za media.

Opóźniony start

Konwencjonalne pralki umożliwiają ustawienie opóźnienia startu na 3, 6 lub 9 godzin, ale niektóre nowoczesne modele mogą opóźnić start nawet o 24 godziny. Jeśli musisz korzystać z tej funkcji, tzn. programować i ładować pralkę na wiele godzin przed jej faktycznym uruchomieniem i zakończeniem prania, warto sprawdzić, który model pralki umożliwia szerszy wybór czasów opóźnionego startu. Dzięki temu będziesz mógł wykorzystać najlepsze pory na pranie: niektóre firmy elektryczne mają niższą taryfę, jeśli zużywają energię elektryczną w nocy lub w dni wolne od pracy, lub w określonych godzinach, w zależności od planu taryfowego. Nie musisz pamiętać o dokładnym czasie włączenia pralki, aby zmieścić się w tym niskim przedziale cenowym: wystarczy, że załadujesz ją i ustawisz żądany program, kiedy będziesz miał na to czas, a pralka sama uruchomi się w wybranym przez Ciebie momencie.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *