Poradnik zakupu telewizora: Jak wybrać najlepszy telewizor

Telewizor jest dla wielu elementem życia, a więc Twój nowy telewizor może stać się najlepszym przyjacielem Twojej rodziny na długie lata. Warto zatem poświęcić nieco czasu na wybór odpowiedniego TV, ponieważ nie jest to jak zakup tostera — chcesz, aby był on dobrze dobrany i o tym właśnie jest nasz artykuł.

Co to jest telewizor 4K? Czy warto kupić telewizor OLED? Jak wypada OLED w porównaniu z LED? I najważniejsza sprawa: jaki telewizor powinieneś kupić? Naszym celem jest rozjaśnienie i uproszczenie. W końcu nie będziemy wiedzieć, który telewizor jest dla Ciebie najlepszy. Ale Ty będziesz wiedział — i o to właśnie chodzi.

Krok 1. Wybierz swój przedział cenowy.

Im więcej wydasz, tym lepsze funkcje zyskasz.

W ciągu ostatnich 3-5 lat ceny telewizorów znacznie spadły i już teraz za mniej niż 2 tysiące można kupić wspaniały, najwyższej klasy 42-calowy telewizor 4K z niemal wszystkimi możliwymi funkcjami. Wydając więcej, możesz przynieść do domu to samo, ale w rozmiarze 65 lub 75 cali… i z wszystkimi funkcjami pod słońcem. (O funkcjach będziemy mówić dalej).

Za więcej pieniędzy kupisz też głębszą czerń, lepszy kontrast oraz szersze i bogatsze spektrum kolorów. (Głębsza czerń jest ogromna. Chcesz mieć głębszą czerń.) A przede wszystkim, więcej pieniędzy pozwoli Ci kupić większy ekran, więc od tego zacznijmy.

Krok 2: Wybierz rozmiar telewizora.

Większy jest lepszy. O wiele lepszy.

Dawniej o tym, jak duży lub mały powinien być telewizor, decydowała rodzinna kanapa. (Na przykład: im dalej od kanapy, tym większy telewizor). Ale dzisiejsze telewizory zmieniają wszystkie zasady, więc to już przeszłość.

W rzeczywistości każda poważna recenzja obecnych telewizorów 4K powie Ci jedno: większy jest lepsze. Jeśli wybierzesz zbyt mały, będziesz tego żałować. W dzisiejszych czasach telewizory są tak niesamowite, nie tylko pod względem obrazu, ale także wzornictwa. Od wielkich, czarnych, krzykliwych pudeł, które zajmują miejsce i nie pasują do wszystkiego, przeszliśmy do niewiarygodnie cienkich, pięknie zaprojektowanych telewizorów, które pasują do Twojego pokoju i mają rozmiary od 32 do 100 cali. (100 cali to nieco ponad 8 stóp – a szeroki na 8 stóp telewizor 4K jest, jednym słowem, oszałamiający.

Krok 3. Wybierz OLED lub LED.

Oba są świetne, ale jeden z nich jest lepszy.

Ułatwmy to: choć OLED jest droższy, to zdecydowanie najlepsza technologia wyświetlania obrazu. I kropka. Koniec historii. Żeby było jasne: choć OLED wygrywa w konkursie na najlepszy obraz, dobry telewizor LED 4K nadal zapewnia wspaniałe wrażenia — a te dobre telewizory są wyposażone w te same funkcje Smart TV, które można znaleźć w telewizorach OLED. Ponadto telewizory LED 4K kosztują mniej niż telewizory OLED, dzięki czemu można zaoszczędzić pieniądze na zabójczy soundbar lub niesamowity system dźwięku przestrzennego, którego będziesz potrzebować.

Możesz więc teraz pominąć resztę tej sekcji, chyba że chcesz poznać więcej szczegółów i trochę historii telewizorów.

Najpierw była plazma. (Nawiasem mówiąc, nikt już nie produkuje telewizorów plazmowych). Potem pojawił się LCD (skrót od liquid crystal display), który był świetny, ale miał poważne wady. Potem technologia LCD została udoskonalona i pojawiły się telewizory LCD/LED, w skrócie LED. (Obecnie większość telewizorów to telewizory LED). Następnie pojawiły się telewizory OLED (skrót od organic light emitting diode – organiczna dioda elektroluminescencyjna). Istnieje też coś, co nazywa się QLED, ale to tylko nazwa firmy Samsung dla ich linii telewizorów LED z najwyższej półki.

Krok 4. Wybierz rozdzielczość telewizora.

Wybierz 4K. Bum, gotowe. (Wskazówka: więcej pikseli wygrywa. 4K ma o 6 milionów pikseli więcej niż zwykły HD).

Najpierw wyjaśnijmy to sobie: 4K i Ultra HD to jedno i to samo. (Skąd te dwie nazwy? Kto wie). Obie odnoszą się do rozdzielczości ekranu, czyli liczby pikseli na ekranie. Im więcej pikseli, tym lepszy, ostrzejszy i bardziej realistyczny obraz.

Krótka historia: W dawnych czasach rozdzielczość telewizora była okropna, ale to było wszystko, co mieliśmy. Potem pojawiła się telewizja HDTV, a rozdzielczość telewizorów wzrosła z 307 200 pikseli do 1 miliona pikseli (720P), a następnie do ponad 2 milionów pikseli (1080P) – i nagle telewizja stała się doskonała. 5 lat temu pojawił się 4K i z ponad 2 milionów pikseli przeszliśmy do ponad 8 milionów pikseli, a wszyscy dowiedzieliśmy się, jak naprawdę wygląda perfekcyjna telewizja. (Tak, 8K pojawiło się w tym roku na targach CES, ale nie mówmy jeszcze o tym).

Krok 5. O co nie należy się martwić.

Jeśli kupisz dobrej jakości telewizor, masz już zapewnioną ochronę w tym zakresie. Wysoka częstotliwość odświeżania i doskonały współczynnik kontrastu są obecnie standardem w lepszych telewizorach, ale dla przypomnienia:

  • Częstotliwość odświeżania: Im szybsza lub wyższa częstotliwość odświeżania, tym płynniejszy obraz — co oznacza, że świetnie nadaje się do oglądania sportu, gier i filmów.
  • Współczynnik kontrastu: Każda marka ocenia je inaczej (nie ma żadnych standardów), a niektóre nawet nie wspominają o współczynniku kontrastu. Jest to bezwartościowy parametr przy porównywaniu telewizorów i ten również możesz zignorować.

Krok 6. Bądź inteligentny i korzystaj z transmisji strumieniowej.

Inteligentne telewizory są obecnie standardem, co jest dobrą rzeczą. (Jeśli jeszcze nie korzystasz ze strumieniowego przesyłania treści, to wkrótce będziesz. Świat zmierza w tym kierunku). Inteligentny telewizor pozwala:

Odciąć się od kabli… i cieszyć się bezprzewodową wolnością i kontrolą. Telewizory Smart TV umożliwiają odcięcie się od sieci i pozbycie się usług kablowych lub satelitarnych dzięki wbudowanym aplikacjom: serwisom strumieniowym, takim jak Netflix, Prime, Hulu, YouTube i Amazon Prime Video.

Na ekranie telewizora można oglądać niemal każdą zawartość, w tym wszystkie domowe filmy, zdjęcia i muzykę z telefonu lub komputera.

Krok 7. Podłącz się i bądź podłączony.

Odpowiednie kable telewizyjne i porty naprawdę robią różnicę.

Grubsze niż zwykle kable telewizyjne, które są potrzebne do łączenia różnych urządzeń (na przykład telewizora z dekoderem telewizji kablowej), nazywane są kablami HDMI, a kable HDMI podłącza się do portów HDMI.

Krok 8. Poważnie rozważ modernizację systemu audio.

Bez jaj nie ma chwały: to dźwięk przyprawia o gęsią skórkę.

Nie ma w tym nic dziwnego, ale głośniki w tych niesamowitych, nowych, cienkich jak karta kredytowa telewizorach 4K nie są tak dobre, jak głośniki w Twoim starym, zgrzebnym telewizorze stołowym z 1985 roku. (Jeden wyjątek: w serii A1E firma Sony wykorzystuje cały ekran jako głośnik i brzmi to całkiem niewiarygodnie, biorąc pod uwagę, że jest wbudowany w telewizor). Większość producentów telewizorów wychodzi z założenia, że użytkownik zdecyduje się na modernizację dźwięku w telewizorze, która będzie odpowiednia dla niego i jego pokoju.

Dobra wiadomość: porządna modernizacja dźwięku nie musi być kosztowna – już 69-99 dolarów zapewni znaczącą poprawę, a 399 dolarów pozwoli uzyskać dźwięk godny dobrego telewizora 4K. Na rynku jest obecnie mnóstwo soundbarów – niektóre z nich są nawet bezprzewodowe, a niektóre mają naprawdę mocny dźwięk. Możesz też pójść na całość i zaopatrzyć się w prawdziwy dźwięk kina domowego i znaleźć się w zupełnie innym miejscu.

Krok 9. Nie zakochaj się w pilocie zdalnego sterowania.

Nie kupuj telewizora, ponieważ podoba Ci się pilot. W każdej chwili możesz zmodernizować pilota do telewizora, a niektóre nowsze piloty innych firm są naprawdę rewelacyjne.

Istnieją lepsze opcje. O wiele lepsze.

I choć złotym standardem jest jeden uniwersalny pilot, który zastępuje wszystkie inne piloty, wiele osób nadal używa pilota telewizji kablowej lub firmy Dish do wszystkiego.

Krok 10. Co z gwarancją na telewizor?

Jeśli kupujesz u autoryzowanego sprzedawcy, Twój nowy telewizor będzie objęty pełną gwarancją producenta. Większość producentów telewizorów (na pewno LG, Sony i Samsung) posiada ogólnokrajowe autoryzowane centra serwisowe, które w razie problemów często przyjeżdżają do Twojego domu (pamiętaj, że telewizory są trudne do przenoszenia i nie chcesz ich wysyłać tam i z powrotem, jeśli wystąpi jakiś problem). Co więcej, w przypadku autoryzowanego sprzedawcy, oprócz obsługi w domu i pomocy technicznej ze strony producenta, można uzyskać także pomoc telefoniczną i e-mailową od sprzedawcy.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *