Soundbar – poradnik zakupowy

W dzisiejszych czasach technologia daje nam tysiące nowych możliwości w domu, a zwłaszcza w salonie, dzięki coraz bardziej zaawansowanym, płaskim i cieńszym telewizorom. Do tego stopnia, że istnieją modele OLED, które możemy powiesić na ścianie jak interaktywne obrazy. Nie wszystkie wiadomości są dobre, bo jak zapewne wiesz, cieńszy ekran, to słabsze głośniki i słabszy dźwięk.

Oznacza to, że jeśli użytkownik chce cieszyć się systemem rozrywki wysokiej jakości i kinem domowym, które można określić jako takie, będzie musiał znaleźć rozwiązanie, które pozwoli wyeliminować brak dźwięku w tych telewizorach. Dziś przyjrzymy się, jak wybrać soundbar i jak dostarczyć nowych wrażeń do uszu podczas oglądania filmów lub grania na ulubionej konsoli do gier.

Jak wybrać idealny soundbar?

Po pierwsze, musimy wyjaśnić, czym jest soundbar, choć jest to dość proste i wymaga zaledwie kilku zdań. Soundbar to prawdziwy słupek o zmiennej długości, który pełni funkcję głośnika i który można umieścić na przykład na półce w pobliżu telewizora, w pozycji poziomej lub pionowej. Zaletą tego urządzenia są jego możliwości podłączania, dzięki czemu można je na przykład podłączyć do telewizora za pomocą różnych kabli lub przez Bluetooth. Warto też wiedzieć, że rynek soundbarów jest bardzo duży – od głośników, które są niewiele więcej niż zabawkami, w cenie 50 lub 70 euro, po wyjątkowe soundbary, których cena może sięgać nawet 2000 euro. Cena zależy od takich elementów, jak łączność, jakość dźwięku, jakość głośników, moc, subwoofer, rozmiar itd. W tym przewodniku omówimy wszystkie najważniejsze aspekty.

Wydajność soundbara

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, próbując wybrać soundbar, jest wydajność. Jeśli dźwięk nie jest wystarczająco dobry i nie spełnia określonych standardów, równie dobrze można zrezygnować z soundbara i pozostać przy głośnikach w telewizorze. Przyjrzyjmy się elementom, które należy zmierzyć, aby wybrać soundbar o dobrych parametrach.

Po pierwsze, czy jest to system aktywny czy pasywny. Pasywne soundbary można porównać do klasycznych głośników, które, jak zapewne wiesz, wymagają zewnętrznych wzmacniaczy, natomiast aktywne soundbary zawierają wszystko, co jest potrzebne do ich działania – wystarczy podłączyć je do źródła dźwięku. Aktywne soundbary zawierają wszystko, co jest potrzebne do pracy, po prostu podłączając je do źródła dźwięku. Aktywne soundbary są bardziej profesjonalne, ale znacznie bardziej skomplikowane w obsłudze, natomiast pasywne soundbary są bardziej uniwersalne i powszechne. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w przewodniku po soundbarach na stronie Tuttohifi.net.

Drugim elementem wyróżniającym soundbar są oczywiście głośniki i głośniki stereo, a zwykle można znaleźć kombinacje zawierające połączenie tych dwóch elementów. Na przykład model 2.0 ma dwa głośniki, a model 2.1 dodatkowo subwoofer. Następnie mamy bardziej zaawansowane kombinacje, takie jak 5.1, 5 głośników plus subwoofer, oraz kombinacje high-end, takie jak nowa generacja 7.1. Im większa liczba głośników, tym lepsza jakość dźwięku. Jak wiadomo, wzrasta także cena zakupu i rozmiar soundbara. W pierwszym przypadku soundbar będzie większy, natomiast w drugim będzie bardzo mały i zwrotny, ponieważ subwoofer można umieścić oddzielnie w dowolnym kącie salonu.

Zanim zamkniemy tę część naszego przewodnika po tym, jak wybrać soundbar, skoro mówimy o wydajności, nie możemy nie wspomnieć o mocy, mierzonej oczywiście w watach. Moc zależy od siły rozchodzenia się dźwięku, a więc od możliwości pokrycia przez soundbar mniej lub bardziej dużych salonów lub pokoi. Minimalna moc, jaką należy brać pod uwagę, to zawsze 200 lub 300 W, ponieważ poniżej tej wartości soundbar jest praktycznie bezużyteczny. Z drugiej strony, nie należy przekraczać mocy w watach, jeśli soundbar ma być używany w małym pomieszczeniu. Z drugiej strony, jeśli chcesz użyć go do odtwarzania muzyki na imprezie, na rynku znajdziesz soundbary o mocy szczytowej 700 W.

Łączność z soundbarami

Łączność jest również kluczowym czynnikiem przy wyborze wysokiej jakości soundbara, ponieważ od łączności zależą urządzenia, które można podłączyć, a tym samym wszechstronność tego urządzenia. Ogólnie rzecz biorąc, dobrej jakości soundbar będzie miał kilka złączy lub wejść, takich jak gniazdo 3,5 mm, kabel koncentryczny, port WLAN, port USB i oczywiście port HDMI. Następnie można znaleźć inne niezbędne technologie nowej generacji, takie jak Bluetooth, WLAN, a przede wszystkim NFC. W pierwszym przypadku można liczyć na połączenie bezprzewodowe i zdalne sterowanie, natomiast w drugim wystarczy przyłożyć soundbar do urządzenia obsługującego technologię NFC, aby aktywować połączenie.

Łączność, jak już wspomnieliśmy, ma kluczowe znaczenie, ponieważ określa rodzaj źródeł dźwięku, które można podłączyć do głośnika soundbar. Na przykład gniazdo 3,5 mm pozwala na podłączenie smartfona lub tabletu, a kabel koncentryczny umożliwia podłączenie odtwarzacza Bluray lub dekodera. Bluetooth i NFC pozwalają w pełni wykorzystać potencjał najnowszej generacji telewizorów, dzięki czemu można uniknąć kabli i korzystać z soundbara w znacznie bardziej wszechstronny i zwinny sposób. Porty USB umożliwiają natomiast podłączenie go do komputera, co jest idealnym rozwiązaniem w przypadku słuchania muzyki lub grania w gry wieloosobowe.

Funkcje dodatkowe soundbara

Równie ważne są funkcje, które oferuje Twój soundbar, ponieważ to one określają potencjał Twojego urządzenia. Oczywiście, im więcej funkcji ma soundbar, tym droższy będzie, ponieważ każdy dodatkowy element wyposażenia oznacza wyższą jakość, ale także wyższe koszty.

Na przykład pilot zdalnego sterowania jest bardzo przydatny do określania i dostosowywania poziomów dźwięku emitowanego przez soundbar z wygodnego fotela, natomiast ekran jest bardzo przydatny do wyświetlania wszystkich ważnych informacji, takich jak kanały audio i rodzaj połączenia używanego w danym momencie.

Jest jeszcze jedna rzecz – droższe soundbary działają również jako samodzielne zestawy stereo. Oznacza to, że wystarczy podłączyć pamięć USB, aby słuchać całej muzyki bez żadnych dodatkowych urządzeń, dzięki czemu można korzystać z plików dźwiękowych w formatach takich jak AAC, MP3 i WAV. Wreszcie, w zależności od marki i ceny soundbara, można znaleźć inne funkcje opcjonalne, które znacznie różnią się w zależności od urządzenia. Na przykład niektóre soundbary umożliwiają dostosowanie częstotliwości przez ich podniesienie lub obniżenie, a inne potrafią nawet izolować wokal od ścieżki dźwiękowej, aby lepiej go transmitować. W rzeczywistości każda z tych funkcji może podnieść poziom techniczny głośnika soundbar, dzięki czemu może on konkurować nawet z najbardziej zaawansowanymi systemami reprodukcji dźwięku dostępnymi na rynku.

Design soundbara

Konstrukcja soundbara określa rozmiar i ciężar urządzenia. Większa część tego aspektu zależy, jak już wspomnieliśmy, od tego, czy subwoofer jest dołączony, czy nie, oraz oczywiście od liczby głośników w urządzeniu.

Istnieją również soundbary o innej konstrukcji – klasyczny ma kształt słupka i jest nazywany przednim, ponieważ zwykle umieszcza się go w płaszczyźnie poziomej, przed telewizorem. Są też boczne soundbary, które przypominają dawne głośniki dołączane do przenośnych zestawów stereo i są przeznaczone do umieszczania po bokach telewizora.

Oczywiście konstrukcja zależy również od ciężaru, co z kolei zmienia rodzaj powierzchni, na których można umieścić soundbar – muszą one być w stanie go utrzymać. W zależności od wszystkich tych elementów, całkowita waga urządzenia może wynosić od około 2 kg do 10 kg. Im droższy, tym będzie większy i cięższy.

Materiały mają decydujące znaczenie, ponieważ od nich zależy odporność soundbara na wstrząsy, a także ochrona przed kurzem, który może przedostać się do jego obwodów przez głośniki i powodować zniekształcenia. Dlatego kupując soundbar, należy upewnić się, że jego obudowa jest wykonana z twardego plastiku, a na kratce chroniącej głośniki znajdują się filtry przeciwkurzowe. Jakość materiałów również decyduje o pięknie projektu, ale jest to aspekt drugorzędny, który liczy się tylko wtedy, gdy materiały są trwałe.

Ceny soundbarów

Marka jest również ważna, ponieważ na ogół marka, jeśli jest znana, daje doświadczenie w konstrukcji i jakości materiałów, wystarczy pomyśleć o takich markach jak Samsung, LG, Sony, Yamaha, Pioneer, Bose, Sharp itd. Próbując dowiedzieć się, jak wybrać soundbar, zawsze zwracaj uwagę na markę i producenta: unikniesz w ten sposób negatywnych niespodzianek.

Na koniec naszego przewodnika warto przyjrzeć się bliżej cenom. Na początku tego przewodnika wspomnieliśmy o przedziale cenowym soundbarów, który wynosi od około 60 do ponad 2000 EUR. W przedziale od 50 do 140 euro można znaleźć urządzenia z najniższej półki, które nie są zbyt wydajne i nie mają dodatkowych funkcji, natomiast w przedziale od 150 do 400 euro można znaleźć przeciętne urządzenia, które są dobre i wszechstronne. Im bardziej wykracza się poza ten zakres, tym więcej akcesoriów i funkcji można znaleźć.

Jak widzisz, wybór idealnego soundbara wcale nie jest taki prosty. Na szczęście możesz skorzystać z darmowego rankingu soundbarów, w którym zawarliśmy najlepsze urządzenia, które ucieszą uszy nawet najbardziej zagorzałych audiofili.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *