jak wybrać mysz

Jaką myszkę komputerową do gier wybrać?

Jeśli nie grasz w żadne gry, prawdopodobnie wystarczy Ci wybrana mysz. Może po prostu nie byłeś zdecydowany, jaki model wybrać – przewodowy, bezprzewodowy czy ergonomiczny, zapewniający wygodę użytkowania. Wiele z nich można znaleźć w serwisie Amazon.

Jeśli jesteś graczem komputerowym i chcesz kupić mysz przeznaczoną do gier, prawdopodobnie zetknąłeś się z wieloma różnymi modelami i typami myszy i nie wiesz, którą kupić. W ostatnich latach nastąpił duży rozwój modeli z coraz większą liczbą specjalnych funkcji zoptymalizowanych pod kątem gier.

Zanim sprawdzisz kilka interesujących modeli w naszym rankingu myszek, należy zrozumieć, jakie są główne cechy myszy. Poniżej wymieniono niektóre parametry, które mogą się różnić w zależności od urządzenia.

Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając mysz do gier?

W zależności od funkcji, mysz może być odpowiednia do jednego typu gry, a nie do innego. Zamiast szczegółowo analizować każdą cechę i terminologię, wolę być bardziej zwięzły, starając się wyjaśnić znaczenie każdego terminu w możliwie najprostszy sposób.

 • Uchwyty i ergonomia
 • Przyspieszenie i czułość
 • Rozdzielczość DPI
 • Czujniki optyczne, laserowe
 • Złącze PS/2 i USB
 • Modele przewodowe i bezprzewodowe
 • Zatrzaskiwanie pod kątem
 • Częstotliwość pollingu
 • Ciężar i stabilność
 • Klawisze programowalne
 • Podkładka pod mysz

Przede wszystkim każda mysz ma swój własny uchwyt i ergonomię, które należy dobrać do wielkości dłoni. Nie ma sztywnej reguły; należy dokonać subiektywnej oceny, który model jest dla użytkownika najbardziej odpowiedni i wygodny.

Istnieją trzy rodzaje chwytu: palm grip to klasyczny chwyt, który umożliwia całkowite rozłożenie dłoni na myszy, claw grip umożliwia trzymanie myszy poprzez ułożenie dłoni jak pazur, a fingertip grip, gdy dłoń nie spoczywa całkowicie na myszy. W zależności od wymaganego chwytu można wybrać mniej lub bardziej odpowiednie myszy.

W specyfikacjach technicznych myszy może być podana maksymalna wartość przyspieszenia, tj. zmiana prędkości urządzenia od jednego punktu do drugiego. Wartość ta zależy od czujnika zastosowanego w myszy. W niektórych przypadkach wartość przyspieszenia można regulować za pomocą oprogramowania.

Czułość może być trojakiego rodzaju i może się różnić w zależności od podkładki pod mysz: highsenser, midsenser i lowsenser. Mówiąc prościej, typ highsenser wykonuje większy ruch w krótszym czasie, z mniejszą precyzją.

Rozdzielczość DPI (Dots Per Inch) wskazuje liczbę odczytów, jakie mysz wykonuje podczas ruchu. Wyższa wartość DPI oznacza, że mysz jest bardziej wrażliwa na ruch, ale nie oznacza to, że jest również bardziej dokładna – zależy to w dużej mierze od rozdzielczości monitora.

Wysoka liczba DPI, np. 5000, na ekranie o niskiej rozdzielczości zwiększy czułość myszy, a nie jej dokładność. W przypadku średnich i wysokich rozdzielczości wystarczające może być 1600 DPI.

Mysz może być optyczna lub laserowa. Model optyczny wykorzystuje światło LED do oświetlania powierzchni, na której się znajduje. W modelu laserowym do oświetlania powierzchni wykorzystuje się laser, który zwiększa rozdzielczość skanowanego obrazu w porównaniu z diodą LED, co pozwala uzyskać większą precyzję ruchu.

W obu przypadkach mysz podświetla i rejestruje powierzchnię, na której się znajduje, aby ocenić każdy ruch. W przeszłości używano mechanicznych myszy kulkowych, które zawierały wewnętrzną kulkę umożliwiającą ruch.

Mysz można podłączyć za pomocą złącza PS/2 lub USB. Wszystkie nowoczesne myszy są obecnie wyposażone w złącza USB, które są znacznie bardziej praktyczne i uniwersalne. Nie ma znaczących różnic między jednym a drugim połączeniem.

Czy warto wybrać mysz bezprzewodową do gier?

Zaletą różnych modeli myszy przewodowych jest stałe połączenie i brak konieczności wymiany baterii, ale w zamian za to mają one uciążliwe kable, które mogą powodować bałagan na biurku. Modele bezprzewodowe nie wymagają kabla, ale wymagają nowych baterii, gdy się wyczerpią. Świetnym rozwiązaniem jest mysz w podstawce, dzięki czemu, gdy nie jest używana, można ją oprzeć na podstawce, aby naładować wewnętrzne baterie i mieć ją gotową do pracy.

Przyciąganie pod kątem to funkcja, która jest zwykle wyłączona. Jest to specjalna funkcja oprogramowania układowego, która koryguje linię narysowaną podczas ruchu. Zasadniczo, jeśli ruch myszy pozostaje poniżej pewnego arbitralnie ustalonego progu, ruch myszy jest automatycznie korygowany i przekształcany w linię prostą.

Ta funkcja może być przydatna w niektórych grach. Na poniższym filmie można zobaczyć, jak działa ta funkcja. W pierwszym teście zastosowano funkcję Angle Snapping, natomiast w drugim teście użyto myszy bez tej funkcji i można zauważyć mniej liniowe ruchy. Pod tym linkiem można również obejrzeć test praktyczny podczas gry.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *