Kobieta z odkurzaczem pionowym

Jak wybrać idealny odkurzacz pionowy?

Niewątpliwie odkurzacze pionowe ostatnimi czasy zyskały na popularności. Wszystko za sprawą funkcjonalności, jaką zapewniają nam odkurzacze pionowe. Nowoczesny design, możliwość szybkiego sprzątnięcia każdej powierzchni i brak plączących się pod nogami przewodów, to tylko trzy najbardziej doceniane cechy odkurzaczy pionowych. Jak działa, ale i jak wybrać idealny odkurzacz pionowy? Tego dowiesz się z artykułu poniżej.

Rodzaje odkurzaczy pionowych

Konstrukcja odkurzacza pionowego znacznie odbiega od tradycyjnego. Najważniejsza część odkurzacza pionowego, oprócz szczotki, to korpus. To właśnie w nim znajduje się całe serce urządzenia oraz miejsce na zanieczyszczenia. W zależności od preferencji, na rynku spotkać można zarówno odkurzacze pionowe workowe, jak i bezworkowe oraz przewodowe i akumulatorowe.

Zanieczyszczenia odkurzaczy pionowych workowych trafiają do worka umieszczonego zwykle w korpusie. Największą popularnością cieszą się te bezworkowe, których zanieczyszczenia lądują prosto w specjalnym pojemniku. Element ten zwykle jest przezroczysty, dzięki czemu łatwo można ocenić poziom zapełnienia. Największą wadą odkurzaczy pionowych przewodowych wg użytkowników jest właśnie przewód. Odkurzacze akumulatorowe są bardziej poręcznie, nic ich nie ogranicza, można bezproblemu pójść odkurzyć na zewnątrz samochód bez poszukiwania gniazdek.

Odkurzacz pionowy — na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jak podczas każdego zakupu, tak samo w tym wypadku, można wyróżnić sporo parametrów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu odkurzacza pionowego. Te, które naszym zdaniem są warte uwagi to:

Wydajność

Oprócz siły ssącej, która opisana jest niżej, na wydajność odkurzacza pionowego wpływa także szczotka – jej zasilanie i rodzaj.

Siła ssąca

Niestety przy zakupie odkurzacza pionowego nie wszędzie widuje się jeszcze moc ssącą, ale warto wiedzieć, że w Paskalach [Pa] określa się jak mocno odkurzacz zasysa zabrudzenia z powierzchni, a wairwatt’ach [AW] ciąg powietrza. Wynik powyżej 15000 Pa uznaje się już za bardzo dobry, ale w tym przypadku im więcej, tym lepiej. Standardowym zakresem AW jest 100-160, jednak trafiają się również modele ze znacznie większymi wartościami

Akumulator

Przy wyborze warto zwrócić uwagę na akumulator. Odkurzacze pionowe oferują zwykle 2 lub 3 poziomy pracy. W zależności od poziomu czas pracy może się znacząco różnić od kilkunastu minut w trybie turbo do kilkudziesięciu w trybie słabym. Czas ładowania akumulatora zwykle waha się w granicach 3 do 5 godzin.

Odkurzacz pionowy vs robot sprzątający

Pojemnik na śmieci w przypadku mocno zabrudzonych powierzchni z pewnością im większy, tym lepszy. Pojemnik z zanieczyszczeniami, często za pomocą przycisku, wypinany jest z urządzenia, a jego opróżnianie polega na przechyleniu go nad koszem i wysypaniu zawartości. Warto zwrócić uwagę, by pojemnik nie był zbyt wąski, gdyż opróżnianie zaklinowanych zanieczyszczeń może nie należeć do najprzyjemniejszych zajęć.

Waga odkurzacza

Aspektem mogłoby się wydawać małoistotnym, a jednak jest sama waga odkurzacza pionowego. O ile akumulator, silnik i cała elektronika odkurzacza umieszczona nisko przy podłodze nie robi większego problemu, o tyle umiejscowienie ich w górnej części przy uchwycie trzymania już tak. Korpus znajdujący się u góry właściwie całkowicie utrzymywany jest w ręce, a środek ciężkości obciąża bezpośrednio nadgarstek. Przy takiej konstrukcji warto zwrócić uwagę, by odkurzacz był w miarę możliwości lekki.

Głośność pracy

Podczas wyboru odkurzacza pionowego warto zastanowić się również nad poziomem hałasu, który urządzenie generuje na najniższym oraz na najwyższym trybie pracy. Im cichsza praca odkurzacza, tym przyjemniej dla domowników i osoby sprzątającej. Optymalnym poziomem głośności jest ten do 75 dB, jednak im mniej, tym lepiej.

Rodzaj filtra

Odkurzacze pionowe są zwykle odkurzaczami cyklonowymi, które oddzielają wypuszczone powietrze od wszelkich zanieczyszczeń. Producenci stosują często filtry gąbkowe, które po kilku cyklach odkurzania wystarczy umyć pod bieżącą wodą, osuszyć i zamontować z powrotem.

Rodzaj szczotek

Ze względu na sposób zasilania rozróżnia się dwa rodzaje szczotek: turbo szczotka oraz elektroszczotka. Różnica między nimi polega na tym, że elektroszczotka posiada własny napęd, a wałek w niej porusza się dużo szybciej, co wpływa na wydajność. Ze względu na budowę wyróżnia się trzy rodzaje szczotek: miękki wałek, szczotka z włosiem, z gumowymi listwami. Miękki wałek idealnie sprawdzi się na twardych podłogach takich jak: parkiet, płytki, panele. Szczotka z włosiem i z gumowymi listwami to uniwersalne typy, które świetnie sprawdzają się przy odkurzaniu dywanów.

Dodatkowe funkcje i wyposażenie odkurzacza pionowego

Jedną z najbardziej docenianych funkcji jest rozkładana konstrukcja, dzięki której można rozmontować go w łatwy sposób i stworzyć poręczny odkurzacz ręczny do odkurzenia kanapy, żaluzji, czy nawet samochodu.

Funkcje odkurzacza pionowego

Kolejnym hitem jest końcówka szczelinowa, która wspaniale radzi sobie z trudno dostępnymi miejscami, pajęczynami i wszelkimi zakamarkami. Niektóre modele posiadają wysuwaną giętką końcówkę z włosiem lub niewielką ssawkę, która biblioteczkę, a nawet klawiaturę. Na wyposażeniu niektórych odkurzaczy są również szczotki tapicerskie, którymi odkurzyć można zarówno meble, jak i wnętrze samochodu, a nawet giętką rurkę lub zgięty łącznik, która odkurzanie auta zdecydowanie ułatwi.

Zginana rura główna, choć nie w każdym modelu występuje, ułatwia odkurzanie powierzchni pod np.regałem, szafą, łóżkiem. Odkurzacze pionowe z korpusem zlokalizowanym u dołu zwykle można postawić gdzieś z boku by nie wadziły, jednak odkurzacze z korpusem zlokalizowanym w górnej części nie są w stanie samodzielnie stać. W takim przypadku należy położyć je bądź zamontować specjalny uchwyt dedykowany dodanego odkurzacza pionowego i go na nim umieszczać. Coraz częściej jako dodatkowa funkcja odkurzacza pionowego występuje funkcja mopowania.

Jeżeli denerwuje Cię plączący kabel, przepinanie z jednego do drugiego gniazdka, zastanów się nadnabyciem odkurzacza pionowego. Poza wypisanymi powyżej zaletami i aspektami, na które warto zwrócić uwagę najważniejszym jest – WYGODA, a tego nie da się wycenić.

Sprawdź również:

ranking robotów sprzątających

jak wybrać idealny robot sprzątający

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *